Lifestyle

NIE ZGADZAM SIĘ NA OBOJĘTNOŚĆ, CZYLI SŁÓW KILKA O SPOŁECZNEJ ZNIECZULICY

Dlaczego nie pomagamy innym?

jak pomóc innym

NIE ZAUWAŻAMY…

…albo raczej nie chcemy zauważać tego co dzieje się dookoła. Odcinamy się od świata słuchawkami i ekranem komórki, a czasem po prostu jesteśmy zbyt zmęczeni lub zamyśleni.
Nawet nie wiesz ile tracisz 🙂 Wkoło dzieje się tyle ciekawych rzeczy, również tych dobrych!

OCENIAMY

Brudny nieprzytomny człowiek na ulicy? Pewnie pijak! Sam sobie zasłużył na swój los. Jego problem – jego sprawa.
Pomyśl przez chwilę, jaka krzywda musiała go spotkać w życiu, że znalazł się w takiej sytuacji. I zastanów się czy Twój ciepły przytulny dom jest tylko i wyłącznie Twoją zasługą?

BRAKUJE NAM ODWAGI

Hm… inni też mijają tego człowieka, to co ja się będę wyrywać. Jeszcze posądzą mnie o nadgorliwość. Wygłupię się. Albo pobrudzę. I tylu jest ludzi dookoła, niech oni pomogą.
Serio, aż tak Cię obchodzi co pomyślą o Tobie inni?

EFEKT ROZPROSZONEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI
Znane psychologiczne zjawisko. Im więcej osób obserwuje zdarzenie, tym mniejsza jest szansa na to, że ktoś pomoże.

Wykres obojętność i znieczulica społeczna

ZACZNIJ ZMIENIAĆ ŚWIAT… OD SIEBIE 🙂

Irytuje cię społeczna obojętność? Wzruszasz się lub denerwujesz podczas oglądania krążących po sieci filmików o społecznej znieczulicy?
W takim razie pora działać!

OBSERWUJ OTOCZENIE, NIE OCENIAJ, MIEJ ODWAGĘ POMÓC.

I najważniejsze: niech w tych działaniach towarzyszy Ci Twoje dziecko. Tłumacz mu, dlaczego pomagasz, uwrażliwiaj na krzywdę słabszych. Niech wyciągnięcie dłoni do potrzebującego będzie w przyszłości jego naturalnym odruchem.

CHCESZ WIEDZIEĆ JAK TO ZROBIĆ? TO TAKIE PROSTE! 🙂

  • W okolicy mieszkają bezdomni? Ugotuj gar rosołu i zanieś w mroźny dzień. Niech się posilą i ogrzeją. Takie spotkanie może również stać się okazją do ciekawej rozmowy.
  • Na ulicy leży człowiek? Najlepiej byłoby podejść i udzielić pierwszej pomocy. Ale nie musisz się zbliżać ani go dotykać, jeśli się boisz. Zadzwoń na 112 i zgłoś zdarzenie. To już wystarczy.
  • Widzisz bójkę uliczną? Szarpaninę? Wezwij policję, szczególnie wtedy, gdy siły są nierówne (kobieta, dziecko).
  • Za ścianą zbyt często słychać płacz dziecka, lub odgłosy przemocy domowej? Nie udawaj, że tego nie zauważasz. Zgłoś na policję!
  • Widzisz na ulicy osobę niepełnosprawną, zmagającą się z przeszkodą? Podejdź, spytaj czy możesz w czymś pomóc. Sam nie dasz rady? Poproś kogoś silniejszego.
  • Mama na ulicy daje dziecku klapsa lub odzywa się do niego w wulgarny sposób? Grzecznie i spokojnie zwróć jej uwagę, że takie zachowanie to też przemoc.
  • Słyszysz plotki o molestowaniu seksualnym dzieci? Bywają bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące. Ale przypomnij sobie sprawę dyrygenta Kroloppa. Wszyscy wiedzieli, nikt nie reagował.
  • Widzisz zdezorientowane dziecko błąkające się samo w tłumie? Podejdź, porozmawiaj, uśmiechnij się i pomóż w razie potrzeby.
  • Ustąp w tramwaju, autobusie, kolejce miejsca kobiecie w ciąży albo osobie starszej. Pomóż nieść ciężkie siatki lub podwieź samochodem.

Udostępnij ten tekst dalej. Wspólnie możemy sprawić, że świat (a w nim my i nasze dzieci) będzie choć trochę bezpieczniejszy. I kiedy my będziemy potrzebować pomocy, ktoś inny wyciągnie do nas rękę.

Jak już pomyślicie o innych pomyślcie o sobie Drogie Mamy

MAMO CZEGO NAJBARDZIEJ CI BRAK

Previous Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply